Select a League

AFLGFF
Ballarat FNL
CHFL
RDFNL
MCDFNL

2019 Sydney Trip - Final Squad

AFL Goldfields is excited to announce the representative football team that will travel to Sydney next weekend to play matches against the Sydney Swans Academy and North Shore Bombers.

 

Following the success of previous representative trips to Far North Queensland, AFL Goldfields are once again taking a 26-man squad north featuring players from the Ballarat Football Netball League, Riddell District Football Netball League, Maryborough Castlemaine District Football Netball League and Central Highlands Football League.

 

In 2019 the AFL Goldfields Squad will travel to Sydney instead to enable the group to play against an AFL aligned program in the Sydney Swans Academy as well as enjoy other AFL experiences including attending the GWS versus Brisbane Lions AFL match and Sydney Swans training session.

 

The team will play the Sydney Swans Academy at Blacktown International Sportspark on Tuesday, July 9, at 11am and a second game against the North Shore Bombers U19’s from AFL Sydney under lights at the new synthetic Gore Hill Oval in North Shore on Thursday, July 11, at 7:30pm.

 

The squad flies out from Melbourne on Sunday July 7, returning on Friday, July 12.

 

Former Talbot FNC Senior Coach and current AFL Goldfields Academy Coach Matt Smith will coach the side, while AFL Goldfields Football Development Managers Gary Learmonth and Grant McMillan, and Jordan Doyle (RDFNL) will fill assistant coaching roles.

 

A developing umpire from each of the umpiring associations that officiate in AFL Goldfields leagues will also travel with the team, with Jack Anderson representing the Ballarat Football Umpires Association and Finley Magee representing Riddell Football Umpires Association.

 

The team will have a final training run next Wednesday, July 3, 2019 at Ballarat’s City Oval starting at 6:30pm, which will include a Jumper Presentation in Saxon House.

 

AFL Goldfields Sydney Representative Side

Coach: Matt Smith

Assistant Coaches: Jordan Doyle, Gary Learmonth & Grant McMillan

Tour Leader: Scott Carey

Player Welfare/Team Manager: Shane Anwyl

Trainer: Ron Sculley

 

No.

Name

Club

1

Alonso Soloman

North Ballarat

2

Sid Rajesh

Lake Wendouree

3

Padraic Simpson

Ballarat

4

Jack Bambury

Mt. Clear

5

Liam Wood

North Ballarat

6

Jack Richards

Redan

7

Daniel Paulette

Diggers Rest

8

Dean Walsh

Romsey

9

Loris Bayley

Redan

10

Taylor Kennedy

Avoca

11

Nathan Rodgers

Hepburn

12

Josh Carlyle-Marks

Mt. Clear

13

Corey Pertzel

Romsey

14

Marcus Tilley

Newlyn

15

Matthew Harbour

Learmonth

16

James Roberts

Melton

17

Jordi Cossar

Natte-Bealiba

18

Austin Reinher

East Point

19

Zac Mortlock

Natte-Bealiba

20

Rohan Nicol

Gisborne Rookies

21

Geordy Slater

East Point

22

Jackson Stafford

Rupertswood

23

Macauley Griffiths

Gordon

24

Liam Howard

Mt. Clear

25

Benjamin Cass

Trentham

26

Matthew Gook

Sunbury Lions

 

Please do not hesitate to contact AFL Goldfields on (03) 5333 1977 should you have any further questions.