Select a League

AFLGFF
Ballarat FNL
CHFL
RDFNL
MCDFNL

Western Bulldogs NGA squad announced

The Goldfields, Western District & Wimmera Mallee Commissions, in conjunction with the Western Bulldogs Next Generation Academy (WB NGA) are excited to announce the boys V/Line Cup squad for 2019.

 

After an extensive selection process and the WB NGA regional trial matches the squad has been selected.

 

Team Manager Jason Muldoon said “the selection process was very thorough, we are bringing together players from across the WB NGA zones, which is a huge area.  The selectors and WB NGA coaches have worked hard to ensure the players have the best opportunity to display their skills”

 

The WB NGA V/Line Cup team will be coached by former Victoria Country U16 Assistant Coach & former GWV Rebels Assistant Coach Rick Andrews. Current Kolora Noorat Senior Coach Ben Walsh will coach the WBNGA B team.

 

Assisting Andrews & Walsh will be former Geelong & Port Adelaide player Shayne Breuer & current Hampden WB NGA Head Coach Tim Hunt.

 

Muldoon said “the coaching staff are very impressed with the standard of players that are coming through to the V/Line Cup, this is a direct result of the structures and level of coaching the players are receiving at their local Clubs.”

 

Muldoon said “This is the final step in the WB NGA for all of these players, these players will transition into the GWV Rebels program later in the year, and we are hoping these players become NAB League players for the GWV Rebels.  We expect to see gradual development amongst the group over the V/Line Cup, and as they progress through to the GWV Rebels U16 program.”

 

Muldoon said “the players can expect to play against some of the best junior players in Country Victoria, when they compete in the 2019 V/Line Cup in Shepparton. 

 

The players will have the privilege of wearing the Western Bulldogs jumper, the players are respectful of the opportunity they have been given.”

 

Squad:

Jake

Ashmore

Sebastopol

Kade

Bohner

Ararat FNC

Hugh

Bond

Nth Ballarat

Aiden

Brien

East Point FNC

Matthew

Brown

Nhill & DSC

Max

Bryan

Horsham Saints FNC

Aaron

Cadman

Darley

Jesse

Cairns

East Point

Keenan

Chapman

Darley

James

Clark

East Point FNC

Tom

Cousins

Ararat FNC

Jordan

Cox

Ararat FNC

Fletcher

Cozens

H'dale Macarthur

Deegan

Craig-Peters

Redan

Joshua

Dunne

Mt Clear

Max

Faulkner

Nth Ballarat

Hugh

Fleming

Wbool

Felix

Fogaty

East Point FNC

Noah

Herrmann

Hamilton Kangaroos

Jett

Hopper

Horsham FNC

Tyler

Humphrey

Terang Mortlake

William

Hunter

Heathmere

Ryley

Hutchins

Kolora Noorat

Sam

Jenkinson

Stawell FNC

Ethan

Knight

St M / Kokoda / HKFNC

Jas

Lang

Hawks

Deng

Lual

East Point

Tristan

Maple

Ballarat

Connor

McDonald

Koroit

Declyn

Mcguigan

Nth Ballarat

Tom

Mitchell

Sebastopol

Curran

O'Donnell

Koroit

Daniel

Pascoe

Gordon

Brody

Pope

Horsham FNC

Brayden

Purchase

Nhill & DSC

Will

Quinlan

Nth Ballarat

Finn

Radley

Wbool

Cameron

Rawlings

South Portland

Henry

Rhodes

Sth Wbool

Henry

Shea

Ararat FNC

Josh

Sparkman

Nth Ballarat

Wyatt

Squires

Ballarat

Andrew

Taylor

Horsham Saints FNC

Riley

Thomas

Sth Wbool

Flynn

Toner

Ararat FNC

Nelson

Troon

Nth Ballarat

Nathan

Tuddenham

Nth Ballarat

James

Van Es

Nth Ballarat

Will

White

Sth Wbool

Oliver

Wortley

H'dale Macarthur